ماجرای شهادت فرزندان ام‌البنین(س) که سقا بودند


خبرگزاری فارس: در سیزدهمین روز از جمادی‌الثانی سال سال ۶۴ یا ۷۰ قمری، حضرت «فاطمه کلابیه» مشهور به ام‌المؤمنین(س) دار فانی را وداع گفت.

حجت‌الاسلام امیرحسین ملک‌پور از محققان دانشنامه اهل بیت(ع) در این باره به خبرنگار  فارس گفت: اطلاعات چندانی در خصوص ام‌البنین(س) وجود ندارد، حتی تاریخ ولادت و وفات این بانوی بزرگوار در کتب معتبر تاریخی و روایی درج نشده است و تنها زمان احتمالی ازدواج ایشان با امیر‌المؤمنین (ع) را می‌توان حدس زد.

وی ادامه داد: از آنجایی که حضرت عباس (ع) فرزند بزرگ ام‌البنین (ع) در واقعه عاشورا ۳۴ سال داشت، بنابراین می‌توان گفت ازدواج ایشان با امام علی (ع) پیش از سال ۲۵ هجری بوده است. این موضوع در کتاب‌های «المجدی» و «شرح الاخبار» درج شده است.

ملک‌پور درباره دلایل ازدواج امیرالمؤمنین(ع) با ام‌البنین(س) گفت: در کتاب «عمده الطالب» آمده است که حضرت علی(ع) به برادرش عقیل ـ که نسب‌شناس بود ـ فرمود: «ینظر إلی إمرأه قد ولدتها الفحوله من العرب لأتزوجها فتلد لی غلاماً فارساً». بنابراین هدف امام از ازدواج با ام‌البنین (س) ولادت فرزندی شجاع و دلیر بود.

این کارشناس سیره اظهار داشت: پس از ازدواج علی‌بن ابی‌طالب(ع) با فاطمه کلابیه، وی چهار پسر به نام‌های عباس، عبدالله، جعفر و عثمان به دنیا آورد، به همین دلیل به «ام‌البنین» یعنی «مادر پسران» مشهور شد.

این محقق و پژوهشگر مؤسسه دارالحدیث با تأکید بر اینکه تربیت فرزندان ام‌البنین از سوی ایشان، به صورت خاص و همراه با علاقه وافر نسبت به اهل بیت (ع) بوده است، گفت: حضور و شهادت هر چهار فرزند ایشان دلیل بر این مدعاست، در حالی نزدیکان دیگر نظیر محمد بن حنفیه (برادر ناتنی امام حسین) و فرزندانش در کربلا حضور نداشتند.

پژوهشگر دانشنامه اهل بیت(ع) درباره رشادت و زیبایی قمر بنی‌هاشم اظهار داشت: در کتاب «المنمق» آمده که وقتی حضرت عباس(ع) کودک بود، ام‌البنین(س) دست‌های او را می‌گرفت و حرکت می‌داد، برایش شعر می‌‌خواند و می‌گفت: به خدای واحد می‌سپارمت از چشم هر حسودی، حسود ایستاده، حسود نشسته، حسود مسلمان، حسود کافر و … .

وی با اشاره به واقعه جانسوز کربلا گفت: معمولاً قمر بنی‌هاشم (ع) را تنها سقای کربلا معرفی می‌کنند، اما در منابع موثق آمده است که هر چهار فرزند ام‌البنین (س) سقّا بوده‌اند و در یکی از دفعاتی که برای آوردن آب به شریعه فرات مراجعه می‌کنند، در راه بازگشت، سه تن از آنان به شهادت می‌رسند و تنها حضرت عباس (ع) موفق به رسانیدن آب به خیمه‌ها می‌شود.

ملک‌پور با اشاره به عزاداری ام‌البنین(س) پس از واقعه عاشورا گفت: در کتاب «مقاتل الطالبین» آمده است که ام‌البنین(س) پس از واقعه عاشورا، چهار نماد قبر در بقیع ایجاد کرده بود و در آنجا برای فرزندان خود به عزاداری می‌پرداخت و می‌گفت: من برای شما نمی‌گریم، برای حسین (ع) گریه می‌کنم، چون مادر ندارد! «امالی شجری» نقل کرده  ام‌البنین(س) آنقدر در شهادت سیدالشهدا(ع) گریست که سرانجام چشمان خود را از دست داد.

The post ماجرای شهادت فرزندان ام‌البنین(س) که سقا بودند appeared first on IR24 | ای ار ۲۴.

منبع: http://ir24.news/feed/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.